ДЕПАРТАМЕНТ КУЛЬТУРИ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

МУЗЕЙ ІСТОРІЇ МІСТА КИЄВА

 

 

 

Головна | Контакти

 

 

 

 

 

 

Єврейський календар | The Jewish Calendar

Ірина Климова

Календар, за яким ось уже кілька тисяч років живе єврейський народ, відрізняється від календаря, яким здавна користуються європейці. Єврейська календарна система вважається однією з найскладніших серед усіх нині існуючих і не схожа на інші відомі системи тим, що вона неперіодичних. На перший погляд розібратися в цих розрахунках непросто, але, тим не менш, можна.

Протягом декількох перших століть календар європейських народів прийняли християнську віру, відповідав єврейським. Лише в 325 р. на Нікейському соборі була встановлена умовна дата літочислення oт Різдва Христового, з якої і почалося времясчісленіе реформованого християнського календаря. На той час за єврейським літочисленням настав уже 3760 рік.

Єврейський календар - місячно-сонячний. Звичайний (невисокосний) єврейський рік має 12 місяців по 29 і по 30 днів. З одного боку, свята Тори (П'ятикнижжя) пов'язані з сонячним циклом, тобто з порами року: Песах (єврейський Великдень) завжди святкують навесні. Тора говорить про Песах як святі весни. Але якщо залишити без змін місячний календар, то Песах буде щоразу пересуватися на 11 днів назад, і через 5 років це свято довелося б святкувати взимку, а ще через кілька років - восени. Однак, c іншого боку, все що згадуються в календарі місяці - місячні.

Постійний календар в сучасному вигляді був встановлений єврейськими мудрецями в 4119 р. (приблизно 359 р. н.е.). Для ведення календаря необхідно спостерігати за появою нового місяця і визначати початок весни. За часів існування Синедріону - Верховного релігійного суду - початок місяця визначався саме шляхом спостереження.

Кожен календарний місяць містить 29 днів (неповний місяць) або 30 днів (повний місяць). При заході сонця під кінець 29-го дня місяця спостерігачі стежили, чи з'явиться нова місяць. Як тільки вони бачили молодика - йшли в Синедріон, де їм задавали питання про бачені ними формі місяця і про його положення щодо сонця і горизонту. Якщо показання свідків сходилися, то наступний день оголошувався першим днем нового місяця - Рош Ходеш. Таке рішення міг винести тільки Синедріон.

Якщо ж на 30-й день нова місяць не з'являлася, це означало, що місяць повний і складається з 30 днів. 31-й же день, незалежно від спостережень, оголошувався першим днем нового місяця, так як на 31 день нова місяць вже точно повинна булла з'явитися, навіть якщо цього ніхто і не бачив.

Вирішення питання про те, чи перебуває рік з 12 або з 13 місяців, покладалася на кількох членів Синедріону, які керувалися при цьому ростом і дозріванням фруктів і зернових, положенням сонця і іншими міркуваннями.

Питання про додаткові місяці вирішувалося в Адар - останньому місяці року, після якого зазвичай йде Нісан. Якщо визнавалося, що рік складається з 13 місяців, це оголошувалося до кінця Адара, і наступний за Адар місяць називають не Нисаном, а другим Адар.

До речі, назви місяців євреї перейняли у вавилонян. До вавилонського полону (VI ст. до н.е.) у євреїв місяці носили просто порядковий номер. Після вирішення питання про тривалість місяця або року необхідно було повідомити це всім євреям. При цьому звістка мало доходити досить швидко, для того, щоб можна було дізнатися, на які дні припадають свята. Поки всі євреї жили в Землі Ізраїлю, це було нескладно, але з початком вигнання, відстані, які доводилося долати, грунтовно збільшилися. Тому, побоюючись, що звістка може затриматися, Мудреці постановили, що всі свята за межами Землі Ізраїлю слід святкувати два дні. Додатковий день свят зберігся і до цього часу, незважаючи на заміну спостережень обчисленнями.

Кожен місяць єврейського календаря має знак зодіаку, тобто пояса на небесній сфері, по якому рухаються місяць, сонце і більшість планет. З давніх часів прийнято позначати 12 знаків зодіаку символами їх сузір'їв: Ваги (Тишрей), Скорпіон (Мархешван), Стрілець (Кіслев), Козеріг (Тевет), Водолій (Шват), Риби (Адар - це єдиний місяць, який подвоюється, тому і назва знака коштує в множині), Овен (Нісан), Телець (Іяр), Близнюки (Сіван), Рак (Тамуз), Лев (Ав), Діва (Елул). 12 зодіакальних знаків були і емблемами 12 колін Ізраїлевих, які, згідно з Біблією, походили від 12 синів Якова.

Відповідно до єврейської традиції 25-го елула (доводиться, зазвичай, на вересень-жовтень) Всевишній почав створення Світу. Шостий День творіння - 1-е тішрея - день, коли була створена людина, став початком Нового року. Згідно єврейським календарем, Адам і Єва - перші люди, створені за образом Бога, - жили близько 5750 років тому.

Напевно, саме дивне в єврейському Новий рік то, що він доводиться на сьомий місяць єврейського календаря, як якщо б у західному світі Новий рік святкувався 1 липня, а не 1 січня. Першим місяцем в році євреї вважають весняний місяць нісан - місяць виходу з Єгипту, коли євреї стали народом. З іншого боку, тишрей - місяць, коли Бог завершив створення світу.

Осінній місяць тишрей, наступний відразу за Елул, особливо багатий святами. Він починається Великими святами, що знаменують наступ нового єврейського року – Рош ха-Шана. Через 10 днів слідом за Рош ха-Шана йдуть Йом-Кіпур, Суккот, і Симхат-Тора - завершення річного циклу читання п'яти книг Тори і початок читання знову з першого розділу.

Більшість єврейських свят пов'язано з подіями єврейської історії. Песах, наприклад, знаменує вихід з Єгипту, Шавуот - дарування Тори, Пурим - звільнення від Амана, лиходія, який замишляв погубити всяке військо євреїв. Рош ха-Шана і Йом Кіпур - свята з великою спрямованістю на особистість. В цей час (і заздалегідь) євреям належить аналізувати свої вчинки і провини за весь попередній рік. Мета Рош ха-Шана і Йом-Кіпур - етичне і релігійне переосмислення життя і підготовка до року, що починається.

Але і це ще далеко не все. Виявляється, у євреїв не один Новий рік, а чотири. Є ще Новий рік царів, Новий рік тварин і Новий рік дерев - він називається Ту-Бішват. Цей древній свято дуже популярний донині як на землі Ізраїлю так і в діаспорі.

Всім відома біблійна заборона євреям працювати по суботах. Субота - Шабат - дуже важливий, особливий для євреїв день. Протягом багатьох століть євреї відраховує дні від суботи до суботи. Навіть не дотримуються звичайні розпорядження традицій іудаїзму євреї прагнуть висловити свою причетність шаббат.

Традиційне єврейське життя тісно пов'язано з календарем. У календарі відзначені знаменні дати, дні єврейських свят, час запалювання суботніх свічок. З календарем пов'язані також правила кашрута (норми єврейського життя).

Можна сказати, що за календарем розписаний кожен день життя єврея. Однак, протягом десятиліть радянської влади у євреїв України не було доступу до джерел основних відомостей про основи іудаїзму, правил традиційного єврейської життя. Друковані видання, тим більше пов'язані з єврейською традицією, були практично під забороною.

В архівах київського Центру вивчення історії та культури східноєвропейського єврейства зберігається унікальна колекція єврейських календарів, створених вручну євреями, які не дивлячись на заборону, хотіли жити відповідно до національних традицій. Колекція була передана в архів родичами єврейського письменника Забари. Потрібно сказати, що в радянській Україні створювати, користуватися і зберігати такі вироби було небезпечно.

Видання календарів сприяє відродженню і подальшому розвитку єврейського національного життя, інтеграції євреїв України в світове єврейське співтовариство.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Музей Шолом-Алейхема

Контакти

 

© Sholom-Aleichem Museum - Kyiv

 

 

При повному або частковому використанні матеріалів сайту Музея Шолом-Алейхема посилання/активне посилання на проект обов'язкове